Bosforce Slogan

Tarihi Eser Bina Satarken Hangi Konulara Dikkat Etmeli

Tarihi Eser Bina Satışı

Tarihi Eser Bina satarken hangi konulara dikkat etmeli? Korunması gereken kültür varlığı olarak nitelendirilen İstanbul’da çokca bulunan eski eser binalar zaman zaman insanlara “malın var mı derdin var” lafını hatırlatır türden problemler yaşatabilmektedir. Bu binalar, tarihi eser niteliğinde olmaları ile birlikte içinde bulundukları teknik durumlara göre de alıcı bulabilmektedir. Bu tür yerleri 3 kategoride toplayabiliriz.

1- Tarihi eser kaydı olup, projeleri onaylanmamıı binalar:
Piyasada bugün var olan binaların çoıu bu niteliktedir. Tarihi eser envanter çalışmaları yapılırken bu binaların çoğu tespit edilmiş, tapu sicillerine ve planlara şerh düşülmüştür. Bu tür bir binayı alıp, kapsamlı değişiklik yapacaığnız durumlarda röleve, restütisyon ve restorasyon projeleri yaptırmanız, orjinalliklerini de fotoğraf, arkeolojik kazı ve eski haritalarla ispatlamanız gerekmektedir.
Tabii her zaman elinizde bina olması gerekmez, ancak bina olmayan durumlarda isbat daha güçleşmektedir. Bu gibi durumlarda satın aldııınız binayı 2-4 yıl gibi bir zamanda projelendirip, tamamlayabilmeniz mümkün olabilmektedir.

2- Tarihi eser kaydı olan, projeleri onaylı binalar:
Tarihi eser kaydı olan binalarda sadece mimari, mekanik, elektrik gibi projeler çizdirip, uygulamaya sokmanız söz konusudur. İnşaatı tamamlama süreniz 1-2 yıldır.

3- Halen kullanılabilen veya kayıtları ispatlanabilen tarihi eser kaydı olmayan binalar:
Teorik olarak her tarihi eserin kaydı olması gerekmekle birlikte, zaman zaman da olmayabiliyor. Bu durumda çizdireceğiniz röleve, restütisyon ve restorasyon projelerini ilgili bölge kuruluna onaylatmanız sonrasında da plan tadilatı yapmak üzere Ankara Boğaziçi Koordinasyon Kurulu’na göndertmeniz gerekmektedir. Bu kurul yarı bakanlar kurulu niteliğinde olup, süreç uzayabilmektedir.

Tüm bu üç durumda da geçerli olan temel mesele; prosedürün teknik takibi sırasında tarihi eser konusunda uzman bir restoratör mimar ve pazarlanması ile ilgili olarak da konuya hakim, network sahibi bir emlak firması ile tek yetkili çalışmanızdır.

3 Aralık 2015 | Kategori : Emlak Piyasasından, Emlakta Püf NoktalarıBosforce, size boğazda emlak, boğazda satılık lüks emlak, satılık villa, satılık yalı ve satılık lüks daire seçeneklerini sunmaktadır. Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca ve Vaniköy gibi nezih semtlerde boğazda kiralık villalar, boğaz manzaralı satılık yalılar ve boğazda lüks daireler için lütfen "Emlak Arama" sayfamızdaki size uygun ilanları inceleyiniz. "Boğaziçi’nde Emlak Denince" Ulvi Özcan ve Uğur Özcan akla gelir.