Bosforce Slogan

Sahibinden Satılık Emlak Almak, Emlak Satmak Konusunun İncelikleri

Sahibinden emlak almak veya sahibinden emlak satma konusunda bu durumları hiç düşünmüş müydünüz? İnsanın doğasında var; alırken en ucuza, satarken de en pahalıya satmak isteği. Arada hiçbir vergi, harç, hizmet bedeli, komisyon adı altında ekstra bir bedel ödememek. Bu cümleleri kurarken kendimi de kapsam dışı bırakmıyorum.

Çoğu zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Kendimden örnek vermem gerekirse 5 TL otopark ücreti ödememek için aracımı yol kenarına bırakıp, sonrasında araç çekildikten sonra; yarım saat nereye çekildiğini arayıp, sonrasında 110-120 TL ödeyerek aracı geri almak için koşturmak kötü bir duygu. Birkaç kez yaşadığımı da inkar etmeyeceğim.

Bir İngiliz atasözünde ifade edildiği gibi “ucuz alacak kadar zengin değilim…” sözü hizmet alımından kaçmanın sonucunda insanın ne kadar çok zararının olabileceğini, ne kadar zaman kaybında bulunabileceğini de kapsıyor kanımca.

Konuyu emlak sektörü açısından değerlendirecek olursak; sahibinden emlak almak, satmak eskiye göre biraz daha arttı gibi geliyor bana. Bu durumu birazda emlak hizmeti veren firma sayısının arttışı, niteliğin azaldığı gibi de açıklayabiliriz sanki… Yoksa sahibinden ilan verdiniz diye, sahibinden arayan gelmiyor hep karşınıza.

Sahibinden ilan verdiğinizde önce sizi arayan semtin emlakçılarıdır. Siz de önce ben aracı istemiyorum, kendim satacağım dersiniz. Birkaç gün sonra müşteriniz varsa getirin, ama ben emlak komisyonu ödememe döner iş… Bu durumda işi kabul eden olur, etmeyen olur. Edenler de sizden habersiz bir internet sitesine, portalına/portallarına girerler sizden habersiz farklı özellik, semt, m2 ve fiyatlarla. Böylece olur mu sizin piyasadaki eviniz 1 taneyken 100 tane…

Aslında alıcı da 1 tane veya birkaç tanedir. Onlar da sizin sayfanızdan veya başka emlakçılardan ilanları görerek evinizi/arsanızı görmek isteyebilirler veya istemeyebilirler. Buraya kadar her şey belki de normal geliyor size. Eee ne var bunda diyorsunuzdur belki!!!

Olan şu aslında profesyonel bir destek almadığınız için bir emlak firması sizin pazara çıktığınız yerin fiyatının doğruluıu ile ilgili bir emsal analizi, rakip analizi yapmıyor ve fiyattan emin değilsiniz. Uğraşan emlak firması da bilmeyen emlak firmaları da yeri öğrenmesin düşüncesi ile emlağınızı sattıracak değil sanki “sattırmayacak fotoğrafları ve bilgileri” internette paylaşırlar. Kendiniz bilmediğiniz için hasbel kader uğraşan firmalar da “ben uğraşıp da başkası niye satsın…” düşüncesi ile doğru düzgün işinizle uğraşmazlar. Daha doğrusu genellikle işini iyi yapan emlak firmaları da işinizle çok uğraşmak istemezler…

Alıcı kiracı açısından bakacak olursak; sahibinden satılan yerler bazen çok hızlı satılır, genellikle de piyasa fiyatının üzerinde rakamlarda uzunca süre bekler. Sonrasında ya uygun fiyata gelir bir emlak danışmanı tarafından satılır, ya da çok beğenerek/kandırılarak bir alıcı/kiracı adayı tarafından satın alınır/kiralanır.

Tüm bunları okuduktan sonra düşününüz. Hâlâ sahibinden almak veya sahibinden satmak konusunda fikriniz değiımedi mi? Değişmediyse bizim doğru anlatamadığımızdan veya eksik anlattığımızdandır. Biz eksik anlatsak da İngiliz Atasözü yüzyıllardır “Ucuz alacak kadar zengin değilim…” sözünün geçerliliğini hergün onlarca insana yaşayarak öğretiyor. Emin olabilirsiniz. Bu görüşlerimizi ifade ederken şu da yanlış anlaşılmasın; işinizi gidin herhangi bir emlak firmasına teslim edin demiyorum. Araştırın eminim ki sizin de çevrenizde “memnun müşteri” referansını ilke edinmiş, işini iyi yapan, network sahibi emlak danışmanı meslektaşlarımız mutlaka vardır.


10 Aralık 2015 | Kategori : Emlakta Püf NoktalarıBosforce, size boğazda emlak, boğazda satılık lüks emlak, satılık villa, satılık yalı ve satılık lüks daire seçeneklerini sunmaktadır. Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca ve Vaniköy gibi nezih semtlerde boğazda kiralık villalar, boğaz manzaralı satılık yalılar ve boğazda lüks daireler için lütfen "Emlak Arama" sayfamızdaki size uygun ilanları inceleyiniz. "Boğaziçi’nde Emlak Denince" Ulvi Özcan ve Uğur Özcan akla gelir.