Bosforce Slogan

Kandilli Kont Ostrorog Yalısı

Kandilli Kont Ostrorog Yalısı

Kandilli  – Göksu Caddesi üzerinde bulunan Kont Ostrorog Yalısı‘nın ; kuzey komşusu Abud Efendi Yalısı, güney komşusu ise Kastelli Yalıları’dır. XIX. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen yalı, 1904 yılında Osmanlı Hariciye Nezareti Hukuk Baş Müşaviri Fransız asıllı Polonyalı Leon Valerien Ostrorog tarafından satın alınmıştır. Yalının Ostrorog Ailesi’nden önceki sahibi ise Da Savmares isimli bir İngilizdir.

Harem ve selamlık olarak iki bölümden oluşan yalının küçük ev olarak görünen bölüme (kuzey kısma) selamlık, büyük bölüme (güney kısma) ise harem denirdi. Yalının yüzölçümü 38 m X 18 m = 684 m2’dir.

Behçet Ünsal yalı ile ilgili görüşlerini; “Osmanlı paşalarının bu klasik yalısını Kont Ostrorog satın alır. Ama yalı günümüze onun adıyla anılagelir. Bina iki bölümden oluşuyor. Selamlık (küçükyalı) ve Harem (büyükyalı) birbirine bitiştirilmiş iki ayrı karakter arz ediyor. Tam bir üniteyi ne planda ne fasadda göremiyoruz. Geleneksel konumuyla Boğazın denizini yalının içine çeken (leb-i derya) planı ve cephesi yerli biçimde, ampir ornemanları ve enteriyör döşeniği, yalının içi ise Avrupalı tarzdadır.” şeklinde ifade etmektedir.

Yalının 2000 yılından beri sahibi tanınmış işadamı Rahmi Koç ise Kont Ostrorog Yalısını alma hikayesini 13.12.2004 tarihinde Gazete Vatan’dan Devrim Sevimay’a verdiği röpartajda anlatırken; “ Kont Jean Ostrorog ve ikinci eşi İşka ili uzunca zamandır tanıııyorduk. Beni ve Türkiye’den kendi çevresindeki dostlarını yurtdışından misafirleri geldikçe tanıştırmak için yalıya sıklıkla davet ederdi. Çağrıldığım için onore olurdum. Yalının kullanım hakkı İşka’ya ait olmakla birlikte çıplak mülkiyeti kontun ilk eşinden olan kızı Anne’e aitti. Ben yalıyı Anne’in kızı Angela’dan 19.000.000 USD. ödeyerek aldım. Bu yalıyı almamdaki tercih nedenim ise bu yalının asaleti ve soyudur …” şeklinde düşüncelerini ifade etmiştir.


8 Aralık 2015 | Kategori : Boğaziçi YalılarıBosforce, size boğazda emlak, boğazda satılık lüks emlak, satılık villa, satılık yalı ve satılık lüks daire seçeneklerini sunmaktadır. Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca ve Vaniköy gibi nezih semtlerde boğazda kiralık villalar, boğaz manzaralı satılık yalılar ve boğazda lüks daireler için lütfen "Emlak Arama" sayfamızdaki size uygun ilanları inceleyiniz. "Boğaziçi’nde Emlak Denince" Ulvi Özcan ve Uğur Özcan akla gelir.