Bosforce Slogan

Avukatınız, doktorunuz, sigortacınız, muhasebeciniz var. Peki bir emlak danışmanınız var mı?

Hizmet sektörü yaşadığımız bu dönemde ciddi bir önem kazandı. Artık akla/hayale gelmeyecek konularda bile hizmet alır olduk. Bundan yirmi yıl önce kim diyebilirdi ki sinema, konser veya maç bileti için bir şirket olacağını veya her tür back-up ihtiyacınızı karşılayacak bir firmanın var olabileceıini…

Ancak geldiğimiz gün itibarıyla belirttiğimiz işlerin dışında, hatta duyduğumuzda hayret edeceğimiz şekilde bile onlarca hizmeti satın alır olduk. Tabii bu konuda ABD ve Avrupa bize göre çok daha ileri bir durumda.

Ülkemizde hizmet sektörü denince de aklımıza öncelikle sağlık, eğitim, turizm, internet hizmetleri ve emlak aracılık hizmetleri gelmektedir. Emlak aracılık hizmetleri bundan yirmi yıl öncesine baktığımızda çok ileri bir yerdi, ancak halâ bir meslek olmayıp iş olduğu için istenen noktalarda değil çünkü her isteyen bir dükkân kiralayıp, firma kurabiliyor. Bir de son yılların moda yaklaşımı ile internette web sayfası açıp, portallara üye olabiliyor. Eğitim, donanım, akreditasyonlar, marka olgusu hala çok önemli değil… Hâl böyle olunca tüketicinin/ihtiyaç sahibinin gözünde ihtiyacına cevap verebileceğine inandığı ve en önce karşısına çıkan tabela, gazete-dergi veya web sayfasındaki ilan dikkat çekiyor ve aranıyor.

İşte macera da bundan sonra başlıyor! Bu ilanların güncelliği, doğruluğu genellikle ciddi güven kırıcı olabildiği için “emlakçılık” algısı zedeleniyor. Aynı emlak onlarca emlakçıda, değişik fiyat ve m2 ölçüleri ile farklı firmalarda olabiliyor. Oysa işini çok iyi yapan, müşteri memnuniyetini yakalamıı ciddi sayıda emlakçılar var piyasada. Bu noktada sihirli kelime “memnun müşteri”dir. Çevrenizde emlak aracılık hizmeti almış eş/dostunuzdan memnun olanların tavsiye ettiği bir emlakçıya gidiniz ve sokak-sokak dolaşmayınız. Ama çözüm sahibinden veya işin ehli olmayan kulaktan dolma bir yerden bu işi çözmeye çalışmakta hiç değil… İsterseniz deneyin ama deneyimlerinizi lütfen paylaşınız. Eminim ki bu deneyimleriniz genellikle bir emlakçı ile çalışmaktan çok daha iyi olmayacaktır.

Bundan yıllar önce hatırlarım bir trafik kazasından sonra kavga edilir, sonrasında trafik polisi çağrılırdı. Ama günümüzde genellikle insanlar birbirlerine geçmiş olsun diyerek kaza tutanağı tutuyor ve ilgili evrakları birbirlerine verip sonrasında durumu sigorta şirketlerine bildiriyorlar. Her hangi bir hukuk sorununda avukatımızı, mali sorunda mali müşavirimizi aramıyor muyuz?

Tüm bu durumlar gösteriyor ki avukatımız, doktorumuz, mali müşavirimiz, sigortacımız olduğu gibi bir de emlak danışmanımız olmalı. Ancak emin olun ki memnun müşteri referansı ile araştırdığınızda güveneceğiniz bir emlakçı (ama herhangi bir emlakçı değil) mutlaka bulacaksınız.

Deneyiniz hem zamandan kazanacak, hem de maddi bir kazanç elde edeceksiniz. Bir kerelik müşteri kandırılabilir veya kandırılması denenebilir. Ama kalıcı bir müşteriyi kimsenin kandırmaya cesareti olmaz.


25 Aralık 2015 | Kategori : Emlakta Püf NoktalarıBosforce, size boğazda emlak, boğazda satılık lüks emlak, satılık villa, satılık yalı ve satılık lüks daire seçeneklerini sunmaktadır. Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca ve Vaniköy gibi nezih semtlerde boğazda kiralık villalar, boğaz manzaralı satılık yalılar ve boğazda lüks daireler için lütfen "Emlak Arama" sayfamızdaki size uygun ilanları inceleyiniz. "Boğaziçi’nde Emlak Denince" Ulvi Özcan ve Uğur Özcan akla gelir.