Bosforce Slogan

Boğazda Emlak Ne Zaman Alınır Satılır?

Boğazda Emlak Ne Zaman Alınır Satılır?

Emlak almak veya emlak satmak isteyen her insan merak eder. Acaba ne zaman almalıyım veya ne zaman satmalıyım noktasını. Bu tahminler bazen tutar, bazen de ıskalanır.

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu siyasi iklim, bu durumun yansıması ile oluşan dış ticarette oluıan istikrarsızlık, döviz kurlarındaki artıı hep piyasaları olumsuz etkiliyor. Bu durumda da piyasadaki satılık emlak sayısı gün geçtikçe artıyor, sayı arttıkça da alıcılar biraz daha beklemeye başlıyor. Acaba “alım” kararını biraz daha geciktirsem mi düşüncesi akıllarını kemiriyor…

Bazı piyasalar vardır ki bu piyasalarda normal bir zamanda yer bulamazsınız. Özel durumlar nedeniyle konut üretimi azdır, insanların nakit ihtiyaçları çok yoktur, vb… sebepler. Boğaziçi de bu piyasalardan biridir.

Boğazda bir ev sahibi olmak Türkiye’de yaşayan birçok insanın rüyasıdır. Aynı özel bir fotoğrafçıda düğün fotoğrafı çektirmek gibidir. İnsanlar çoğu zaman çektirdikleri bu fotoğraflar için ne kadar ödediklerini bile bilmezler veya unuturlar. Boğazda konut satın almak bir barınma ihtiyacını karşılamak değildir. Bir rüyanın gerçekleımesidir, bir statüdür… Bu nedenle boğazda ev arayan insanın aradığını bulması zaten zordur. Bir de bulduktan sonra armudun sapı/üzümün çöpü dediniz mi iş daha da zorlanır. Can Yücel’inde dediği gibi “Ömür dediğin üç gündür. Dün geldi geçti, Yarın meçhuldür. O halde ömür dediğin bir gündür. O da bugündür…”

Bununla birlikte satıcı veya satıcılar da boğazda sattıkları bir mülkten yedi nesillerini kurtarmayı hedeflerler. Özellikle miras bölüşümlerinde çoğunlukla en çok isteyenin rakamı ile mülk pazarlanmaya bağlanır ve en az isteyenin zorladığı rakamla satış biter ve bazen de küslüklere neden olabilir bu durumlar… Satıcılara tavsiyemiz bu duruma düşmemek için satış kararı vermeden mülklerine ekspertiz yaptırmaları ve referanslı doğru bir firmaya pazarlamayı teslim etmeleridir. Yoksa duran bir saatin günde iki defa saati doğru göstermesi, saatin çalıştığı anlamına gelmez.

Bu zor süreçte doğru karar vermek alıcının da satıcının da menfaatine olabilir. Ancak dikkatli olmak gerekir düşüncesindeyim.

Ulvi Özcan
Bosforce Yönetici Ortağı


5 Ocak 2016 | Kategori : Ayda Bir Köşe Yazısı, MobilBosforce, size boğazda emlak, boğazda satılık lüks emlak, satılık villa, satılık yalı ve satılık lüks daire seçeneklerini sunmaktadır. Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Çengelköy, Kanlıca ve Vaniköy gibi nezih semtlerde boğazda kiralık villalar, boğaz manzaralı satılık yalılar ve boğazda lüks daireler için lütfen "Emlak Arama" sayfamızdaki size uygun ilanları inceleyiniz. "Boğaziçi’nde Emlak Denince" Ulvi Özcan ve Uğur Özcan akla gelir.